22
5

Złoto, czerń, czy antracyt? Dopasuj kolory okuć do najmodniejszych barw wnętrz

Co jest obecnie wnętrzarskim hitem? Eklektyzm! Oznacza to, że możemy łączyć ze sobą różne style i paradoksalnie stworzymy spójną całość. Ważny tu jednak jest umiar i umiejętny dobór kolorystyki mebli i okuć do całości pomieszczenia. Zobaczcie, jak to zrobić!

Stonowane kolory w stylu boho, biel przywodząca na myśl paryskie kamienice, odważne kolory w połączeniu z nowoczesnymi detalami i delikatne odcienie zieleni – dzisiejsze trendy wnętrzarskie pozwalają puścić wodze fantazji i zaaranżować pomieszczenia wedle własnego gustu. Zasada jest tylko jedna – umiejętny dobór dodatków.

– Należy pamiętać, że w przypadku wnętrz oraz mebli – mniej znaczy więcej. Możemy zdecydować się na mocny kolor ścian, ale wtedy meble i okucia muszą stanowić subtelne dopełnienie całości. I odwrotnie – stawiając na spokojne barwy ścian, możemy zaakcentować meble i postawić na widoczne dodatki i okucia. Ważne jednak, by wszystko zrobić z umiarem – podkreśla Michał Kichler, manager ds. doradztwa technicznego i szkoleń Häfele i dodaje, że jakość ma tu kluczowe znaczenie. –  Solidne okucia to również najlepszy sposób na „odświeżenie” mebli. Okazuje się, że wymiana tych z pozoru małych elementów potrafi zrobić wielką różnicę.

Uchwyty do mebli – co najlepiej pasuje?

Mocną inspiracją dla wnętrzarskich trendów w 2022 roku jest natura. Idealnie sprawdzą się tu ściany w kolorze złamanej bieli, szarości czy beżu. Przy takich barwach dobrze będą wyglądały drewniane meble. – Do wnętrz inspirowanych naturą lub w stylu boho zdecydowanie pasują uchwyty o surowym wykończeniu – najlepiej w stylu kutego żelaza czy miedzi – mów Michał Kichler.

Drewniane meble, ale już np. w białym kolorze, dobrze współgrają również z modnymi ostatnio ścianami w kolorze szałwii i oliwki. Tu uchwyty warto również dopasować do całości i postawić, w zależności od tonacji – ciepłej lub zimnej, na złoto lub srebro.

– Złote okucia to bardziej klasyczny styl mebli. Możemy tu wybrać wersję polerowaną lub modne ostatnio szczotkowane złoto. Dla osób niezdecydowanych lub chcących zapewnić pomieszczeniu uniwersalny styl, idealne będą chromowane gałki i uchwyty. Chrom można dopasować praktycznie do każdego stylu mebli, a jego najważniejszą cechą jest ponadczasowość – ten kolor zdecydowanie przetrwa więcej niż jedną modę – zaznacza Michał Kichler.

Na koniec zostaje jeszcze jeden mocny trend, który wkradł się do naszych mieszkań – kolor. Mowa tu o mocnym akcencie np. na jednej ścianie lub na zabudowie meblowej. Bordo, szmaragd i granat to dominująca kolorystyka. – Zadaniem okuć meblowych jest podkreślenie charakteru mebla. W przypadku mocnego koloru mebla warto wybrać minimalistyczny styl okucia i matową fakturę. Sprawdzi się tu czerń – idealna do czerwieni i zieleni, a także złoto pasujące do wszystkich kolorów – wylicza Michał Kichler.

Ukryte, a jednak mają znaczenie

Myśląc o meblowych okuciach, ważne są nie tylko te montowane na zewnątrz mebla, ale także te w jego wnętrzu. – Okucia, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, to podnośniki. To właśnie one grają główną rolę we wnętrzu szafki – nie tylko zapewniając swobodny dostęp do środka mebla, ale również podkreślając jego charakter – mówi Michał Kichler.

Wybierając podnośnik, warto zadbać o to, żeby był bezzawiasowy, możliwe mały, miał duży udźwig, by podnosić drewniane klapy i wyróżniał się znakomitym stylem i jakością wykonania. Przykładem jest tu najmniejszy na rynku podnośnik Free Space. Dźwiga on klapy do wagi 10,7 kg, czyli idealnie nadaje się do stylowych dębowych mebli. Występuje też w czterech wersjach kolorystycznych: białej i szarej – pasujących do mebli w nowoczesnym stylu, antracycie i czerni, która jest najmodniejszym obecnie kolorem okuć meblowych. Antracyt i czerń komponują się doskonale z drewnianymi meblami, ale będą też współgrać z odważnymi kolorami takimi jak zieleń czy bordo. Michał Kichler: – Montując cięższe klapy, do 15 kg i wysokości 600 mm, możemy skorzystać z nowej wersji Free Space 6.15, która występuje w czterech kolorach. Nasz nowy produkt jest niewiele większy od pierwotnej wersji i odpowiada na potrzeby użytkowników szukających mebli z wykorzystaniem dużych, minimalistycznych frontów.

Stylowe wnętrza to nie tylko modne kolory i meble, ale również i dodatki, które stawią kropkę nad i całej aranżacji pomieszczenia. Ich zmiana pozwala nam niewielkim nakładem pracy szybko i efektownie zupełnie odmienić charakter wnętrza.

Znalazłeś się tutaj dzięki poniższej frazie kluczowej:

Show Comments

No Responses Yet

Leave a Reply