Nasze noworoczne plany często dotyczą zdrowej diety i smukłej sylwetki, rzucenia palenia i rozpoczęcia regularnych ćwiczeń. Mają sprawić, że będziemy lepiej wyglądać i lepiej się czuć. Podpowiadamy, jak wcielić je w życie na tyle skutecznie, by nie poddać się już w styczniu.
Od dziś będę zdrowo jeść!
Przechodzenie na zdrową dietę w zimie jest nieco trudniejsze niż wiosną i latem, kiedy mamy dostęp do sezonowych warzyw i owoców, ale oczywiście jak najbardziej możliwe. Obecnie także w styczniu i lutym mamy dostęp do wielu zdrowych produktów. Warto pamiętać o kiszonkach, które nie tylko są niskokaloryczne, ale też zawierają cenne probiotyki i wiele witamin. Ważne jest nie tylko to, co jemy, ale też z jaką regularnością. Dlatego dobrze jest zaplanować swój jadłospis (czasami nawet na cały tydzień) i robić zgodne z nim zakupy. Bywa, że nie mamy czasu na przygotowanie w pełni zbilansowanego posiłku i zależy nam nie tylko na czasie, ale też na kontroli liczby kalorii w naszych posiłkach. W takiej sytuacji sprawdzi się koktajl Formuła 1 Herbalife Nutrition. Nie dość, że zapewnia on niezbędne mikroskładniki odżywcze i zawiera dodatek składników roślinnych i ziół, to jeszcze pomaga kontrolować wagę. Zastąpienie jednego posiłku koktajlem Formuła 1 pomaga utrzymać wagę, a dwóch posiłków – schudnąć.
Rzucę palenie!
Palenie to jeden z najbardziej niebezpiecznych dla zdrowia nałogów, z którym jednocześnie bardzo trudno jest zerwać. Nikotyna jest na trzecim miejscu najbardziej uzależniających substancji na świecie. Są jednak sposoby na to, by rzucenie palenia było łatwiejsze. Jednym z nich jest z pewnością przygotowanie zdrowych przekąsek, po które będziemy sięgać, gdy dopadnie nas głód nikotynowy. Ważne, by były one niskokaloryczne i nie spowodowały wzrostu wagi. Sprawdzą się warzywa takie jak marchewka i seler naciowy oraz owoce (w zimie polecamy jabłka oraz owoce cytrusowe, zwłaszcza grejpfruty). Warto mieć przy sobie orzechy, trzeba jednak pamiętać, że mają sporo kalorii i pilnować tego, jak dużo ich zjadamy. Można wspomóc się gumą do żucia i cukierkami – najlepiej bez cukru. Zwykle po papierosa sięgamy w sytuacjach stresujących, wierząc w to, że „dymek” nas uspokoi. Nie jest to prawdą – nikotyna działa pobudzająco na nasz organizm. W nerwowych sytuacjach znacznie lepiej sprawdzą się proste techniki relaksacyjne (np. kontrolowanie oddechu, wizualizacje, krótki spacer).
Będę codziennie ćwiczyć
Radykalne zmiany są trudniejsze do wcielenia w życie. Dlatego lepiej zaplanować początkowo 2 treningi w tygodniu. Nie powinno się też ćwiczyć codziennie – organizm potrzebuje regeneracji. Z pewnością regularny wysiłek fizyczny jest łatwiejszy, gdy wybierzemy dyscyplinę odpowiadającą twojemu temperamentowi. Sprawdź, czy wolisz spokojne zajęcia (jogę, pilates), czy bardziej odnajdujesz się w tym, co dynamiczne (bieganie, crossfit lub ABT). Odpowiedni wybór ćwiczeń to klucz do wytrwałości. Dobrą motywacją jest regularna, choć nie za częsta kontrola efektów. Warto dokonywać co tydzień pomiarów tkanki tłuszczowej i mierzyć obwody brzucha i bioder, by sprawdzić, czy nasze treningi są efektywne.
Niezależnie od tego, jakie postanowienia noworoczne planujemy wcielić w życie, wytrwać w nich pomaga spisanie planów na kartce i powieszenie jej w widocznym miejscu. Swoje szanse na sukces zwiększymy także dzieląc się postanowieniami z innymi, ogłaszając, że rzucamy palenie, zaczynamy chodzić na siłownię lub przechodzimy na dietę. Jeśli to wciąż za mało, warto przekonać bliską osobę, by towarzyszyła nam w realizacji planów i wspólne się wspierać.
Znalazłeś się tutaj dzięki poniższej frazie kluczowej:
Witaj na moim serwisie o medycynie!
Jestem lekarzem z zawodu i z pasji. Na co dzień pracuje w szpitalu i w hospicjum.
Blog to forma dodatkowego zajęcia, prowadzę go aby dzielić się z Wami ciekawymi informacjami ze świata medycyny.
No Responses Yet