24
5

Jak na nowo rozpalić uczucie w długoletnim związku

Luty, zwany miesiącem zakochanych, samoistnie nasuwa refleksje dotyczące romantycznych uczuć w stosunku do partnera. A czym tak naprawdę jest to uczucie? Endokrynolog powie, że to stan emocjonalny, gdzie za uczucia odpowiadają: wydzielane przez mózg hormony (fenyloetyloamina i dopamina), a także powstające nowe pętle neuronalne oraz działanie noradrenaliny. W długoletnim związku zachodzą już procesy, które powodują, że ogień z związku gaśnie. Następuje nowy stan równowagi, za który odpowiada oksytocyna, wazopresyna i serotonina, a który można określić jako przywiązanie. Przeczytaj opinię ekspertki i dowiedz się jak na nowo obudzić uczucie w długoletnim związku.

Zdrowe zmiany w związku

Jak mówią: jedyny pewnik w naszym życiu to zmiana. Dotyczy to również związku. Zmiany zachodzące w długoletnim związku spowodowane są też tym, że i my z wiekiem ewoluujemy. Mamy inne oczekiwania i potrzeby. Nie spędzacie już tyle czasu razem, co na początku relacji. Kiedyś nie potrafiliście znieść rozłąki nawet na chwilę, a teraz jesteście coraz częściej osobno. Wasze rozmowy są coraz krótsze i zwykle dotyczą spraw codziennych. Nie macie oporów odmówić sobie czegoś. Odczuwacie rutynę- wszystkie te zjawiska, nie muszą wcale być negatywne w dojrzałym związku.

Warto zadbać o siebie (postawić na aktywność, zdrową dietę, badania kontrolne), ale również i o udany związek!

Czas biegnie, jesteśmy coraz starsi, mamy coraz więcej czasu dla siebie i partnera, partnerki z którą minęliśmy wiele raf i wiele burz, a teraz czas na bycie razem. Sex to nie zadanie czy obowiązek, to element naszego życia, a jeżeli wiemy że my kobiety potrafimy trzymać naszego partnera za rękę, opiekować się i mieć tą pewność że się rozumiemy to sukces gwarantowany. To co w takim razie zrobić? Aby ogień płonął trzeba go podsycać, ciepłym słowem, ulubionym deserem, spacerem i spojrzeniem, które mówi wszystko. Uwielbiam patrzeć na starsze pary spacerujące po parku i patrzące na siebie tak , jak wtedy kiedy oboje byli młodzi, reumatyzm nie przeszkadzał, marzenia się szybko realizowały, a świat wabił zapachami. Czuły gest, wspólne opiekowanie się sobą, konsekwentne kontrolowanie przyjmowanych leków, to gwarancja dojrzałego związku, a i na sex znajdzie się chwila- mówi prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, ginekolog, endokrynolog i seksuolog.

Zawiodły tradycyjne metody? To może adrenalina na ratunek?

Gdy uczucie wygasa, warto wziąć sprawę w swoje ręce! Być może potrzeba Wam dodatkowego strzału endorfin, które odgrywają bardzo ważną rolę w codziennym życiu. Tak samo noradrenalina, która pobudza mózg i ciało do działania. Osiąga znacznie wyższe poziomy w sytuacjach stresujących. To właśnie ten hormon odpowiada za reakcje fizjologiczne w czasie zakochania. Przyśpieszony oddech i szybsze picie serca to właśnie proces noradrenaliny.… Emocje  – może właśnie tego Wam teraz trzeba? Myślicie, że nie ma już szans na motyle w brzuchu? Nic z tych rzeczy! Mamy dla Was kilka wskazówek jak spędzić czas we dwoje i poczuć się jak na pierwszej randce. Adrenalina i pozytywne emocje zdziałają cuda!

  • Strzelnica! Wybierzcie się wspólnie na strzelnicę laserową i dajcie upust swoim emocjom. Taka randka przełamie rutynę, a może okazać się wystrzałowa!
  • Skok ze spadochronem! Miłość to wzloty i upadki, każdy zakochany to wie. Pozwólcie Waszym uczuciom unieść się w przestworzach.
  • Wesołe miasteczko! Pozwólcie sobie na chwile poczuć się znowu jak dziecko! Poczucie wolności i bezgranicznego szczęście, którego doznacie wspólnie na szalonej kolejce, na pewno doda oliwy Waszemu związkowi.
  • Escape room! Zabierze Wasze codziennie myśli i wprawi w pełne skupienie­­. To będzie praca zespołowa, która zapewne Was zbliży do siebie, a tego właśnie teraz potrzebujcie najbardziej.
  • Wspólny wyjazd w góry! Wspólne zdobywanie szczytów i nocleg w schronisku może przynieść dreszczyk dodatkowych emocji.

Bliskość w codzienności

Szczęśliwy i udany związek to klucz do lepszego samopoczucia każdego dnia. Wsparcie, stabilizacja, i poczucie bezpieczeństwa, to właśnie tak powinna wyglądać udana relacja. Randki, różne okazje na wyjścia, to ważne momenty na wspólne celebrowanie miłości. Jednak nie można zapomnieć o tym, co najważniejsze — codzienności, którą powinny wypełniać czułe gesty i słowa. Kiedy po latach masz wrażenie, że nie jesteście już dla siebie tacy atrakcyjni, straciliście wzajemne zainteresowanie i wszystko wymyka się spod kontroli to musicie pamiętać, że przecież wybraliście właśnie siebie, mieliście wspólne plany na przyszłość i bardzo się kochaliście! Warto na nowo rozpalić gasnący już ogień.

Poranna kawa do łóżka, pocałunek, komplement przed wyjściem do pracy, to wcale nie są potrzebne elementy tylko dla początkujących związków! Takie małe uczynki i ciepłe słowa wywołują uczucie motyli w brzuchu, które powodują namiętność w relacjach. Magiczne słowa Kocham Cię rzucone w stronę drugiej połówki mogą zdziałać cuda. Spróbujcie!

Obydwoje jesteście zabiegani, czujecie, że oddalacie się od siebie i wszystko robicie w biegu i to osobno? Może warto pomyśleć o wspólnym gotowaniu, gorącej kąpieli i butelce białego wina Oak View. Jest to trunek o charakterze eleganckim z bukietem pełnym egzotycznych owoców, z nutą wanilii w tle. Ten smak pomoże Wam się wspólnie zrelaksować i podgrzać gasnące uczucia. Marka Oak View z wielką chęcią pomoże Wam w przygotowaniach tej niezapomnianej kolacji!

Szpinak, kurczak i wino to zawsze cudowne połączenie. Przepis na kremowe tagliatelle z kurczakiem i musztardą to połączenie prostych, ale klasycznych smaków. Jedzenie rozbudzi Wasze zmysły kulinarne, a kieliszek wina ukontentuje ten wieczór.

Znalazłeś się tutaj dzięki poniższej frazie kluczowej:

Show Comments

No Responses Yet

Leave a Reply