20
3

Back To Sport – powrót do formy po wakacjach

Przede wszystkim trzeba mierzyć siły na zamiary – idąc po raz pierwszy na siłownię po kilkutygodniowej lub kilkumiesięcznej przerwie, nie można oczekiwać, że te same ćwiczenia zostaną wykonane w takim samym tempie, w takiej samej częstotliwości i z taką samą łatwością. Organizm odzwyczajony od wysiłku, nie od razu podoła ambitnym wymaganiom. Stopniowo będzie się przyzwyczajał do stawianych przed nim wyzwań, a dzięki tzw. pamięci mięśniowej, w końcu przypomni sobie co to przysiad, pompka i brzuszki oraz jakie są jego możliwości.

Dobra wiadomość jest taka, że pamięć mięśniowa zapewnia też stosunkowo szybki powrót do formy sprzed lata. Szczytowa kondycja nie wróci od razu, ale na pewno zbudowanie jej nie zajmie tyle, co początkowe dochodzenie do celu.

Aby skutecznie i bez kontuzji powracać do sportu po dłuższej przerwie, warto rozważyć na początek lżejsze treningi i wykonywać je do trzech razy w tygodniu. Dobrym pomysłem są zajęcia angażujące wszystkie partie ciała, tzw. Full Body Workout. Znajdują się one w ofercie klubów fitness, ale taki trening można równie dobrze wykonać samemu w domu. Przyda się do niego mata do ćwiczeń, np. Mata Dual Color TPE Yogamat Blue marki Pure 2 Improve, którą znaleźć można w ofercie GO Sport oraz obciążenie dostosowane do aktualnych możliwości – hantle i gumy treningowe, takie jak Resistance Bands od Pure 2 Improve, również dostępne w GO Sport. Mając obok te akcesoria i korzystając z nich wtedy, kiedy to możliwe, należy przystąpić do treningu i wykonywać po jednym ćwiczeniu na każdą partię ciała, idąc kolejno, od największej do najmniejszej partii mięśniowej (nogi, grzbiet, klatka piersiowa, barki, triceps, biceps brzuch).

Powrót na siłownie

Jesień na siłowni to jednak nie tylko zaprawieni sportowcy, którzy wracają do nawyków po letniej przerwie. To też czas, w którym wiele osób decyduje się na rozpoczęcie przygody ze sportem, zamierzając zbudować formę na kolejne wakacje lub po prostu, pragnąc wprowadzić pozytywne zmiany w stylu życia. Początkujący adepci sportu nie powinni od razu wykupywać karnetów na siłowni i samodzielnie układać treningów. Nieumiejętne wykonywanie ćwiczeń i wymaganie zbyt wiele od siebie od początku, może skończyć się nie tylko kontuzją, ale też zrażeniem się do sportu i utratą motywacji. Dobrym pomysłem jest zapisanie się na zajęcia grupowe, podczas których prowadzący ma oko na wszystkich i koryguje ewentualne błędy. Wybór jest ogromny, od spokojnych zajęć, takich jak joga czy pilates, po bardziej wymagające, jak crossfit czy tabata. Decydując się na udział w tych bardziej intensywnych i skocznych zajęciach, podczas których w grę wchodzi obciążenie, należy zadbać o odpowiedni strój, a przede wszystkim – obuwie. Musi ono zapewnić amortyzację, stabilizację i dawać komfort użytkowania. Przykładem takich butów jest model Reebok Flexagon Energy, dostępny w GO Sport.

Prowadzenie diety i uprawianie sportów

Powrót do treningów może być naprawdę przyjemny, o ile podejdzie się do sprawy z rozsądkiem, nie forsując się na starcie. Należy pamiętać, że oprócz sportu, do zbudowania formy niezbędna jest również właściwa dieta, do której tak samo, jak do aktywności – należy podejść z głową. Po letnich rozpustach nie warto od razu odmawiać sobie wszystkich przyjemności, a stopniowo wprowadzać zdrowe nawyki żywieniowe, zaczynając np. od picia 2 litrów wody dziennie.

Znalazłeś się tutaj dzięki poniższej frazie kluczowej:

Show Comments

No Responses Yet

Leave a Reply